piątek, 28 października 2011

Jeszcze dwa słowa o oczkach chłopskich i pańskich

Ostatnie spotkania dziewiarskie zaowocowały kolejnymi przemyśleniami na temat oczek chłopskich i pańskich. Kiedy bowiem mówimy o oczkach przerabianych od przodu i od tyłu można opacznie zrozumieć, że chodzi o miejsce kierunek wkłuwania drutu w oczko. A wcale nie to poeta miał na myśli.
Miejsce, w które się wkłujemy drutem określa nam czy oczko będzie proste czy może przekręcone (zwane oczkiem angielskim lub skrzyżowanym). Mało tego! To gdzie się wkłujemy świadczyć będzie o tym jak wygląda oczko w poprzednim rzędzie, czyli to które już dawno zostało przerobione.

Natomiast to jak zahaczymy włóczkę drutem - po pańsku czyli od tyłu z wykrętasem, czy po chłopsku czyli od przodu w najbardziej oczywisty sposób - stanowi o tym jak ułoży nam się nić na drucie i czy w następnym rzędzie będzie nam ułatwiać czy utrudniać pracę.
A może skuszę się na jakieś filmiki...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W związku z zatrważającą ilością spamu wprowadzam weryfikację obrazkową - przepraszam. Miło mi, że do mnie zaglądasz, a każdy komentarz jest dla mnie motywacją do dalszej pracy. Dziękuję, za czas poświęcony na jego wpisanie :-), a potem na wpisanie kodu z obrazka.